“Из России с любовью” – вуха чиїх спецслужб стирчать за розробкою “Дії”

В історії з розробкою мобільного застосунку «Дія» (після двох років замовчування) з’явилися нові маловідомі широкому загалу, але дуже важливі подробиці.

За звичайною версією, розтиражованою у ЗМІ — першу «Дію» розробила команда волонтерів EPAM (30 — 35 осіб) повністю безкоштовно, у перервах між своєю основновною роботою в компанії.

За цією ж версією EPAM (відомий офшорний розробник програмного забезпечення з великими командами в Росії, Білорусі та Україні) розпочав спочатку (у 2019 році) співпрацювати з Мінцифрою над технічним аудитом цифрових державних сервісів, а потім це «само-собою» якось непомітно переросло в «Дію» (вересень 2019 — середина 2020).

По завершенню — цю першу версію «Дії» тестувала  внутрішня команда EPAM, яка не була залучена до розробки (всього – близько 20 експертів із кібербезпеки, серед яких – і фахівці EPAM Security Competence Center).

06 лютого 2020 року «Дію» від EPAM презентували в Парковому особисто: президент Володимир Зеленський, прем’єр Олексій Гончарук та міністр МВС Арсен Аваков (віце-прем’єр-міністр з питань цифрової трансформації Михайло Федоров в той час важко хворів).

 

Команда EPAM на першій публічній презентації «Дії», 06.02.2020, фото з ФБ Романа Сахарова.
Інформація про перших розробників «Дії» зі сторінки Мінцифри.
Команда EPAM на першій публічній презентації «Дії», 06.02.2020, фото з ФБ Романа Сахарова.

Але, є й інша (непублічна) інформація, яка значно відрізняється від вже відомої — її нещодавно вимушено розсекретила одна з «українських дочок» EPAM — ТОВ «ЕПАМ РІШЕННЯ»: вона мала в той час укладений договір на розробку «Дії» з МБО «Фонд Східна Європа» (супроводжує проекти Мінцифри з міжнародної технічної допомоги).

 

Засновниками ТОВ «ЕПАМ РІШЕННЯ» є дві компанії: ЕПАМ СИСТЕМЗ (КІПР) ЛІМІТЕД (місцезнаходження — Кіпр, місто Нікосія, вулиця Дігеніс Акріта Авеню 45 Памборідіз Білдінг) та КОМПАНІЯ ЕПАМ СИСТЕМЗ, ІНК (ЕРАМ) (місцезнаходження — Сполучені Штати Америки, 19808, штат Делавер, місто Уілмінгтон, 251 Літл Фолс Драйв).

По темі:  Чоловік Анастасії Рагімової з списку "Слуга народу" у 2017 році був затриманий як особа, яка переховується від органів

 

За цим договором для надання окремих Послуг Виконавець (ТОВ «ЕПАМ РІШЕННЯ») отримав право залучати без узгодження з Замовником (МБО «Фонд Східна Європа») третіх осіб, включаючи, але не обмежуючись наступними: ЕРАМ Systems (Australia) Pty. Ltd. (Австралійський Союз), ЕРАМ Systems Bulgaria EOOD (Республіка Болгарія), І000 «ЕПАМ Системз» (Республіка Білорусь), Іноземне виробниче унітарне підприємство «ЕПАМ Інформаційні корпоративні системи» (Республіка Білорусь), Jointech Software (Shenzhen) Co., Ltd (Китайська Народна Республіка), ЕРАМ Systems (Czech Republic) s.r.o. (Чеська Республіка), ЕРАМ Systems GmbH (Федеративна Республіка Німеччина), ЕРАМ Systems ApS (Королівство Данія), ЕРАМ SYSTEMS (CYPRUS) LIMITED (Республіка Кіпр), ЕРАМ Systems (Hong Kong) Limited (Гонконг), Joint Technology Development Limited (Гонконг). TOO «ЕРАМ Kazakhstan» (ЕПАМ Казахстан) (Республіка Казахстан), ЕРАМ Systems Netherlands B.V. (Нідерланди), ЕРАМ Systems (Poland) sp. z o.o. (Республіка Польща), TOB «ЕПАМ рішення» (Російська Федерація), ТОВ «ЭПАМ Системз» (Російська Федерація), ЕРАМ Systems PTE Ltd. (Республіка Сінгапур), Jointech Software Pte. Ltd. (Республіка Сінгапур). ЕРАМ Systems Nordic AB (Королівство Швеція), TOB «ЕПАМ СІСТЕМЗ» (Україна), ЕРАМ Systems Development Kft (Угорщина), ЕРАМ Systems LTD (Сполучене Королівство Великобританії і Північної Ірландії), ЕРАМ Systems, Inc. (Сполучені Штати Америки), ЕРАМ SYSTEMS (IRELAND) LIMITED (Республіка Ірландія), ЕРАМ Systems Austria GmbH (Австрія), «ЕРАМ Systems» LLC (Республіка Вірменія), ЕРАМ Systems Canada, Ltd. (Канада), ЕРАМ SYSTEMS INDIA PRIVATE LIMITED (Республіка Індія), ЕРАМ Systems (Switzerland) GmbH (Швейцарська Конфедерація), ЕРАМ Systems FZ-LLC (Об’єднані Арабські Емірати), ЕРАМ Systems, SrL (Мексика), на договірній основі.

 

Інші пункти цього договору (повний текст тут або натисніть на зображення) надають всім переліченим компаніям (у т.ч. і з Російської Федерації) право доступу до технологій створення «Дії», її взаємодії з іншими державними інформаційними системами України, а також не встановлюють жодних заборон та обмежень для подальшого використання надбання у інших розробках.

 

По темі:  Владимир Петров: как главный чернушник Зеленского, организовал тиндер-скандал, создал титушек, устраивал провокации на Майдане и работал на Арбузова

Як видно з акту прийому-передачі послуг — дата його підписання 05.02.2020 підігнана під дату першої публічної презентації «Дії» за участі президента Зеленського — 06.02.2020 (реально ж EPAM співпрацював з Мінцифрою в проекті «Дія» до вересня 2020-го, а може й далі).

 

В тексті — ніякої згадки про технічну документацію, введення в промислову експлуатацію та КСЗІ: розробку з тестуванням та виправленням помилок завершили всьго за один місяць, а до самого договору навіть повноцінного технічного завдання не додали.

 

Потім, це «невідомо що» під гаслом «держава у смартфоні Зеленського» безвідповідальні політики вмовили мільйони людей встановити собі «по приколу» на смартфони за просто так — без жодних гарантій щодо працездатності, збереження персональних даних, захисту від шахраїв та будь-яких зобов’язань від держави.

 

Російська ж компанія ООО «Эпам Систэмз», якій Мінцифра відкрила за договором повний необмежений доступ до таємниць «Дії» — віднесена (за пропозицією Мінкомзв’язку Росії) до системоутворюючих підприємств економіки РФ разом з відомими ООО «Яндекс», «Мєйл.ру», «1С» та іншими (на які накладені санкції РНБО щодо обмеження їх діяльності в Україні).

 

За інформацією з веб-сайту піблічних закупівель ООО «Эпам Систэмз» в РФ розробляє програмне забезпечення для Сбербанк Росії, ВТБ, Ростелекому, Яндекс.Деньги, пошти Росії, Лукойлу, ДОМ.РФ, страхових компаній та інших підприємств — тобто, оминути ФСБ та не попасти під його контроль — без жодних шансів.

 

За такі «відверті зізнання» в офіційних документах у «роботі на ворога» — у воєнні часи в любій (навіть дуже демократичній) країні всіх причетних негайно б порозстрілювали.

 

Про суцільну державну зраду (новий цифровий вагнергейт в «Дії» за участю президента Зеленського) можна було б спробувати забути, чи навіть знову «списати на дурість» — (за 2020-2021 роки нова команда розробників мобільного застосунку з ДП «Дія» повністю переписала все програмне забезпечення, що дісталося від EPAM), але ж ні — Мінцифра продовжує весь цей час непублічно співпрацювати з EPAM (див. повний текст договору на «Трембіту»).

 

По темі:  Stormer устроит ад Путину. Британия отправит в Украину бронированные ракетные установки (ВИДЕО)

Більше того — є всі ознаки, що «дієві» прямо зараз заводять EPAM у нову перспективну тему освоєння мільярдів на переписі населення у 2022-2023 роках в Україні, з подальшою спробою переобрання на другий термін Володимира Зеленського зі «слугами народу» через проведення електронних виборів в «Дії» (див. Вибори через «Дію» — реальна загроза узурпації влади).

 

(Договори на «Дію» з МБО «Фонд Східна Європа» та «Трембіту» з естонською «Академією електронного управління» — ми знайшли на Прозорро серед опублікованих документів до дуже «непрозорого» тендеру Послуги з розробки Концепції цифрової трансформації Державної служби статистики України, в ньому ТОВ «ЕПАМ РІШЕННЯ» — переможець).

 

Акція протесту під офісом EPAM в Києві 03.12.2021, фото Ярослава Рожило.

Про російсько-білоруські корені компанії EPAM (ймовірні загрози від ФСБ Росії та КДБ Білорусі) багато дискутували в травні 2020-го під час гучного скандалу через «злив персональних даних з «Дії» та їх продаж в телеграм-каналах (див. Цифрові трансформації — Дубінський наносить удар), але Михайлу Федорову вдалося тоді терміново змінити керівництво Держспецзв’язку, перекласти вину на інших та загасити потужну хвилю підозр, оформивши через «своїх людей» фейковий атестат КСЗІ на «Дію» (див. КСЗІ на «Дію» — більше року брехні).

Legal informatics – Правова інформатика