
Українська “Кремнієва долина” чи масштабна шахрайська схема? Харківський ІТ-шник Микола Удянський у 2021 році представив вітчизняну криптовалютну біржу Qmall, що регулюється Мінцифрою й НБУ, та увійшов до топ-100 найзаможніших українців. Але хто і що стоїть за стрімким успіхом нового “блокчейн-лідера”? Бізнесмену закидають участь у криптоаферах і фінансових пірамідах, а також тісні зв’язки з кримінальним світом.
На тлі повномасштабної війни у прифронтовому Харкові з’явилася нова дипломатична установа. Почесне консульство Румунії на початку березня 2023 року урочисто відкрили представники міської влади та дипломати. А очолив його харківський ІТ-бізнесмен Микола Удянський.
Удянський відомий як засновник житлового комплексу EVO Сountry Сlub, створеного у 2018 році в передмісті Харкова як “екосистема для комфортного проживання і роботи ІТ-фахівців”, меценат, який розвиває тенісну академію, власник житлової і комерційної нерухомості, а також криптовалютник.
У листопаді 2021 року IT-бізнесмени Микола Удянський та Богдан Прилепа представили нову українську криптовалютну біржу Qmall, яка повністю регулюється Мінцифрою та Нацбанком. А у 2022-му анонсували створення “метавсесвіту” на її базі.
Того ж 2021 року Удянський увійшов до топ-100 найбагатших українців ($180 млн, 59-е місце) за версією Форбс. Його також визнали одним з десяти провідних блокчейн-підприємців СНД.
Але яким був шлях харківського ІТ-шника – від випускника ПТУ до доларового мільйонера?
За даними офіційної біографії, майбутній “блокчейн-лідер” народився у Харкові, у 2001-2003 роках відслужив строкову службу в ЗСУ, у спецвійськах радіаційної, хімічної і біологічної розвідки (РХБ). Освіту здобув спочатку у Харківському ПТУ №9 , згодом закінчив ХНАДУ за фахом “Автомобільні дороги та аеродроми”, а у 2019 році – Харківський Національний університет внутрішніх справ за двома спеціальностями – право і кібербезпека. Захистив кандидатськку дисертацію на тему протидії корупції.

Кар’єру у бізнесі Удянський розпочав на початку “нульових”. Спершу він працював комерційним директором Торгового дому “Олівін”, потім займався виробництвом і дистрибуцією торгових терміналів. А у 2013 році заснував ІТ-компанію Prof-IT, що займається розробкою ІТ-продуктів на блокчейн, в першу чергу – криптовалютних бірж.
Як розповідав сам Удянський у численних інтерв’ю, свій перший мільйон він заробив 2014 року, продавши мережу платіжних терміналів. Після продажу бізнесу підприємець виїхав до Таїланду, приєднавшись до товариства розробників криптобірж. Згодом відкрив офіс у Дубаї. Частину грошей Удянський вклав у ринок нерухомості. Наразі в його активі – декілька десятків об’єктів у Таїланді, ОАЕ, Україні.
За даними інформаційно-аналітичної платформи YouControl, Микола Удянський пов’язаний із низкою комерційних структур в Україні. Серед них – ТОВ “Єдинаркоїн”, ТОВ “НМТ”, “Тудей Ньюс”, ТОВ “ІА “Парламент”, ТОВ “Крона-Термінал”, ТОВ “ТП-Форте”, страхова компанія “Ассур” тощо.
Удянський також є основоположником криптобіржі Coinsbit, створеної у 2018 році.
Однак вже за рік після створення бізнесмен вийшов зі складу співзасновників біржі, місцем реєстрації якої в одних джерелах вказано Естонію, а в інших – Сейшельські острови.

І, за даними медіа, Удянський недарма намагається дистанціюватись від Coinsbit. Адже цій криптовалютній біржі закидають систематичне порушення строків виведення коштів, обнулення рахунків, використання фейкових ордерів та інші ймовірні шахрайські схеми. Про це свідчать численні відгуки обдурених клієнтів. А показник надійності Coinsbit, за оцінкою порталу Minfin, становить лише 6 з 10. Питання викликає й показник кібербезпеки біржі.

Ба більше, у статутних документах біржі відсутня ліцензія на проведення фінансових операцій, її статутний капітал становить усього 250 доларів, а саме організація і не несе жодної відповідальності за збитки учасників проєкту.
Як стверджують ЗМІ, у 2019 році Удянський переоформив юридичну особу “Єдинаркоїн” на Юрія Полтавського – особу, яка неодноразово притягувалася до кримінальної відповідальності. За інформацією інсайдерів, коли Полтавський був на волі, Удянський час від часу надавав йому кошти у розмірі кількох тисяч гривень. Також повідомляють, що у 2017-2018 роках Полтавський перетинав державний кордон України і займався шахрайством у європейських країнах. Йдеться про схеми, пов’язані саме з продажом криптовалюти “Єдинаркоїн”.
Ви маєте увійти, щоб оприлюднити коментар.