Bayraktar TB2 на озброєнні України стримують РФ краще ніж “глибоке занепокоєння”

6 квітня російський військовий оглядач Антон Лавров, який пише для видання «Известия», аналізуючи «весняне загострення» на сході України та порівнюючи українські сили в зоні проведення ООС з силами 1-го та 2-го Армійських Корпусів РФ (так звані «ЛНР» та «ДНР») на окупованому Донбасі підкреслив, що справді ефективною зброєю України є лише ударні БПЛА Bayraktar TB2, проте їх кількість поки що недостатня, щоб значно змінити розклад сил в зоні бойових дій.

Не розкриваючи для читачів деталей щодо наявних на Донбасі типів новітньої російської військової техніки оглядач підкреслив, що на озброєнні так званих «ЛНР» та «ДНР» достатньо засобів ППО, які не дозволяють Україні ефективно застосовувати авіацію з 2014 року.

Нагадаємо, що на окупованому українському Донбасі волонтерами міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm було виявлено більше 50 зразків російського озброєння та техніки, яка або не могла стати трофейною (не було свідчень про захоплення певних зразків у ЗСУ), або офіційно є на озброєнні виключно у армії Російської Федерації, тож її наявність на сході України є прямим свідченням постачань з РФ. Серед цих зразків більше 10 новітніх російських засобів РЕБ, а також ЗРК «Бук-М1», ЗРК 9К3309К331 «Тор» та новітній російський ЗРГК 96К6 “Панцир-С1”.

Проте, російські засоби ППО показали свою низьку ефективність проти турецьких БПЛА Bayraktar TB2 як у Нагірному Карабасі, так і під час бойових операцій у Сирії та Лівії.

Bayraktar TB2 на озброєнні України стримують РФ краще ніж глибоке занепокоєнняФото: уражений ЗРГК “Панцир-С1” в Лівії

Ще у червні 2020 року Defense Express публікував огляд, в якому зазначив, що більше 20 комплексів “Панцир-С1” російського виробництва було уражено у Сирії та Лівії з використанням ударних БПЛА. Хоча запорукою такого успіху за оцінкою експертів стала не стільки технічна перевага дронів, скільки розумне планування операцій та їх ефективне «гібридне» застосування.

По темі:  Зе-диверсанти працюють на ворога! Виробник протитанкових ракет «Корсар» та «Стугна-П» КБ «Луч» не отримало жодного замовлення на 2022 рік

Після військового успіху Азербайджану восени 2020 року під час боїв за Нагірний Карабах, де активно використовувались турецькі ударні дрони, російське військово-політичне керівництво спробувало переглянути цей досвід й зробити відповідні висновки, накладаючи їх й на інші гарячі точки, зокрема,  триваючу вже більше 7 років позиційну війну на сході України.

Наприклад, в жовтні 2020 міжнародна розвідувальна спільнота InformNapalm звертала увагу на ознаки підготовки до ескалації бойових дій на Донбасі та підготовку російських сил в ОРДЛО до застосування ударних БПЛА з боку України.

А вже у лютому 2021 спостерігачі СММ ОБСЄ вперше з 2014 року зафіксували на окупованій території новітню російську РЛС 51У6 «Каста-2Е1», яку російські військові поспіхом намагалися замаскувати від дрону ОБСЄ тканиною кольорів українського прапору. Цікаво, що російська мобільна радіолокаційна станція дециметрового діапазону 51У6 «Каста-2Е1» призначена саме для виявлення повітряних об’єктів, у тому числі тих, які літають на надмалих висотах. Враховуючи, що українська авіація не використовується в зоні проведення ООС, то станцію розгорнули саме для полювання за ударними БПЛА.

В квітні 2021 року українські та закордонні ЗМІ активно звертали увагу на російську «гру військовими м’язами» біля кордонів України. Зокрема, уважно стежили за розгортанням військових таборів та переміщенням військової техніки.

Проте, не варто забувати, що значна частина гібридного російського угруповання сил ще з 2014 року на ротаційній основі безпосередньо вже знаходиться та накопичується на окупованій частині українського Донбасу. Це дозволяє агресору і далі продовжувати офіційно робити заяви, нібито РФ «не є стороною конфлікту» та її війська на східних кордонах нібито «не загрожують Україні».

В умовах дипломатичного пінг-понгу Заходу у відповідь на погрози Москви одним із доволі потужних факторів стримування агресора може бути замість «глибокого занепокоєння» тільки надання Україні високоточної зброї та підготовка фахівців до її застосування. В попередні роки подібною «сакральною зброєю» були ПТРК FGM- 148 Javelin. Після успіхів Азербайджану у війні за повернення своєї території восени 2020 року певної сакралізації набули й турецькі БПЛА Bayraktar TB2. Саме вони стали головною темою для щоденних публікацій у російських ЗМІ, власне тому, і можна зробити висновок, що значне збільшення їх кількості на озброєнні української армії та готовність їх до застосування  може стати стримуючим фактором для РФ.

По темі:  НАТО замовило ремонт Мі-17 на заводі «Авіакон». На Росії активно проти

«Глибоке занепокоєння» на Заході в купі з постачанням Україні значної партії високоточної летальної зброї – це завжди краще ніж просто «глибоке занепокоєння». Ціна агресії  Росії проти України має швидко зростати щодня та ставати не підйомною не тільки в економічному плані утримання окупованих територій, але і в плані гіпотетичних надвисоких військових втрат внаслідок відсічі у відповідь на ескалацію.

Читайте також інші тематичні матеріали на InformNapalm

Bayraktar TB2 на озброєнні України стримують РФ краще ніж глибоке занепокоєння
Публікацію підготував Роман Бурко. Поширення і передрук з активним посиланням на джерело вітаються. (Creative Commons — Attribution 4.0 International — CC BY 4.0). Українські сторінки спільноти InformNapalm в соцмережах: Facebook / Тwitter / Telegram.
InformNapalm не отримує жодної фінансової підтримки від урядів чи донорів. Забезпечувати роботу сайту допомагають лише волонтери спільности та наші читачі. Ви також можете стати одним з волонтерів чи підтримати розвиток унікального волонтерського розвідувального ресурсу InformNapalm внесками через Patreon.