Чи справді Зеленський замінить Тарана на Верещук на чолі Міноборони

Про масове звільнення заступників міністра оборони Андрія Тарана та його можливого наступника “ДС” поговорила з політологом Віталієм Куликом

«ДС» 21 липня Кабмін звільнив трьох заступників міністра оборони — Ігоря Старобінського, Олександра Миронюка та Ігоря Халімона. Чи означає це, що підготовка до відставки самого міністра Андрія Тарана йде повним ходом, і в вересні у нас буде новий міністр?

В.К. Попередньо говорилося взагалі про пакет. Тобто крім відставки Тарана може бути відставка генпрокурора Ірини Венедиктової, міністра юстиції Дениса Малюськи, міністра довкілля Романа Абрамовського і ще деяких міністрів — і переформатування уряду зі зміною прем’єра.

На даний момент відставки заступників можуть свідчити про те, що Тарану зробили пропозицію, від якої він не зміг відмовитися, і на вивільнені позиції приходять люди, які безпосередньо мають відношення до оточення президента, в контексті якихось їхніх власних уявлень про формування Міністерства оборони.

З іншого боку, я чую про те, що кастинг на міністра оборони продовжується. До самого Тарана на Банковій таких питань, як до його заступників, не виникає. Проте вони є стосовно настроїв у Збройних силах: чи зможе міністерство контролювати ситуацію, коли Банкова піде на кроки, які можуть викликати незадоволення в армії. Мова йде про імплементацію політичної частини Мінська, по факту капітуляції. Ще один момент: звільнені заступники були пов’язані, в першу чергу, з закупівлями та оборонкою. Стосовно них виникали запитання у наших західних партнерів, які стосувалися цін при закупівлях.

«ДС» Як відомо, Таран — креатура керівника ОП Андрія Єрмака, позиції якого у владі зараз дуже сильні. Але навіщо Єрмаку міняти стовідсотково свою людину?

В.К. Не варто забувати про візит Зеленського в США, тобто чистка міністерства — демонстрація того, що ситуація під контролем президента, він врахував критичні зауваження західних партнерів у частині наведення ладу і контролю за процесами, які відбуваються в міністерстві, зокрема щодо використання міжнародної фінансової допомоги у безпековій частині. А ми знаємо, що в січні підтвердили фінансування проектів в рамках реформування армії — $200 млн. В американців виникало питання стосовно того, як використовуються кошти Міноборони та корупційних складових цього процесу, і міністра це не могло не зачіпати.

По темі:  Завалиев Артем Анатольевич: что отбеливает черный нотариус, миллионер из схематоза Приватбанка

«ДС» Вперше про те, що Тарана може замінити Ірина Верещук, розповів широкому загалу Олександр Дубінський у березні. Це був троллінг ОП? Чи така екзотична ідея дійсно обговорювалася на Банковій? Кому вона могла прийти в голову, і з яких причин?

В.К. Почнемо з того, що є певне бажання деяких ключових діячів на Банковій грати на хайпі, любов до таких жестів. Вона свідчить про те, що це може відбутися, і чутка може здійснитися.

Ми давно йшли до призначення міністром оборони цивільної людини, і так воно й буде зрештою. Має бути розведена функція Міністра оборони і начальника Генштабу. Військові мають очолити Генштаб, а міністерство — це менеджмент військової організації, більш широкі питання. Має бути баланс, і він забезпечить зменшення корупції. Але на даному етапі в мене більше питань до такої ідеї, ніж я бачу з неї зисків.

«ДС» Наскільки політик Верещук відповідає посаді міністра оборони?

В.К. У нас оцінюють Верещук по рекламі з парасолькою та провалу її виборчої кампанії в Києві. Вона фахова людина, вона розуміється на менеджменті, в тому числі військової організації, у неї є досвід військових контактів і взаємодій. Але при всій повазі до колишнього мера Рави-Руської, в умовах воюючої країни, недовіри Збройних сил до політичного керівництва і до керівництва Міністерства оборони прихід цивільного міністра-жінки на ключову посаду може мати лише непевні зовнішні політичні дивіденди на коротку перспективу, але глобально ми можемо підірвати керованість військами з боку Міноборони.

Якби ми не були у фазі можливого військового загострення конфлікту з Росією і не було б негативного бекграунду Верещук в Києві, то таке призначення було б непоганою ідеєю, напевно. Але зараз, я думаю, це може не спрацювати.

По темі:  Державна зрада? Баканов хоче зняти санкції з російських ІT-компаній (ДОКУМЕНТИ)

«ДС» У Володимира Зеленського вкрай невисокий авторитет в армії, в тому числі через призначення ним міністром оборони Тарана. Чи може його заміна на Верещук підняти авторитет Зеленського серед військових?

В.К. Однозначно ні. Ми не знаємо, чи погіршить, але несприйняття цієї позиції буде очевидним.

«ДС» Чи є реалістичні способи підняти авторитет Зеленського в армії?

В.К. Наша армія голосувала в тому числі й за Зеленського, у нього достатньо велика кількість прихильників у Збройних силах, тому сказати, що тут все погано — це не так. Є певне незадоволення серед контрактників, які знаходяться на передовій. На даний момент на Банковій вважають, що з цим не все так трагічно і можна проводити кадровий експеримент.

«ДС» За вашою інформацією, чи обговорюються інші кандидатури в міністри оборони, крім Верещук?

В.К. Я чув, що двох генералів, один з яких в запасі, але без прізвищ.