Передвиборча кухня Зеленського. Як зі “слуги народу” Юрченка зробили жертовного барана

Народный депутат Александр Юрченко на заседании Верховной Рады Украины, в Киеве, 18 февраля 2020 г. Фото Кузьмин Александр / УНИАН

Зеленський зрозумів, що сховатися від теми корупції не вдасться, і вирішив терміново показати, як він сам виносить вироки, присвоївши повноваження суду.

Як в Офісі президента помітили справу Юрченка

17 вересня, через сім діб після початку скандалу навколо «слуги народу» Олександра Юрченка, офіс Володимира Зеленського раптом повідомив на президентському сайті дивну новину. Називається вона «Про перші підсумки ситуації з депутатом Юрченком». І з перших же слів вона завдає демонстративний удар по народному депутату, який, до слова, був одним з найбільш слухняних членів пропрезидентської фракції.

«Що найбільше обурює в поведінці депутата Олександра Юрченка, так це зухвалість у спілкуванні», — такими словами починається новина від офісу Зеленського. Ну і далі дивовижний висновок: «Ніякого виправдання цьому бути не може. Цілком логічно, що з такою зухвалістю він став “героєм” того відео, яке оприлюднило НАБУ і подивилася вся країна. Від зухвалості до хабарництва — завжди один крок».

Якби можна було сприймати цю гнівну філіппіку всерйоз, то слід було б очікувати, що незабаром з’явиться президентський законопроєкт про запобігання хабарництва, що складається з одного пункту: всіх депутатів і чиновників примусово позбавити зухвалості, щоб зухвалість залишилася тільки у президента.

Втім, є в новині від офісу Зеленського і корисна інформація. Там говориться: «Констатуємо, що з політичної і моральної точок зору, з огляду на наведений НАБУ відеоматеріал, пан Юрченко втратив етичні підстави бути депутатом Верховної Ради. Влада — не місце для “плюшок”».

Звідси можна зробити висновок про те, що Банкова вирішила перетворити Юрченка в спецефект передвиборчої кампанії «слуг народу». Причому Юрченко не обійдеться роллю цапа-відбувайла (цього цапа, як відомо з Біблії, після покладання на нього всіх гріхів відпускали в пустелю). Йому швидше уготована роль жертовного барана.

А заради чого все це затіяно — чітко сказано в заключних фразах новини від офісу Зеленського. «Ще раз підкреслюємо: ким би не був підозрюваний в корупції, має бути проведено повне розслідування всіх обставин кожної справи. Ніяких винятків з цього правила ні для кого в державі не було і не буде», — запевняє Банкова. Старанно уникаючи відповіді на питання, чому ця непримиренність до корупції зʼявилася тільки через сім діб після початку скандалу навколо Юрченка, а не відразу ж після нього.

Як Зеленський поламав гру свого офісу

У своїй новині офіс Зеленського спеціально був обережним з юридичними оцінками. «Свідомо залишаємо осторонь правову складову цієї історії — не в наших повноваженнях давати суто юридичну оцінку матеріалам кримінальних проваджень, зібраним доказам», — підкреслив він. А для тих, хто не зрозумів з першого разу, додав: «Звертаємо увагу громадськості на презумпцію невинуватості: кожна людина вважається невинною, поки протилежне не встановлено обвинувальним вироком суду».

Ці застереження тут же проігнорував сам Зеленський. Він провів брифінг, на якому заявив: «Я радий, що ми знайшли першого хабарника. Хоча я знаю, що багато хабарників серед чиновників. Особливо в областях на місцях. Але ми до всіх доберемося. Я радий, що затримали людину, яка в партії “Слуга народу”, яка завжди говорила, що він чесна і порядна людина. Сьогодні вручили підозру, він її отримав і обов’язково сяде в тюрму».

По темі:  Борис Приходько. Подельник Януковича украл миллионы и отбеливает себя в интернете

Фактично Зеленський створив депутату Юрченку юридичну підставу для звернення до ЄСПЛ зі скаргою на те, що йому ще до суду публічно виніс вирок сам президент. А ось чому Венедиктова сім днів не вручала підозру Юрченку — про це Зеленський промовчав. І ніякого гніву щодо поведінки генпрокурора не виявив, чим підтвердив підозри, що Венедиктова діє строго за вказівкою з Банкової.

Як Венедиктова змінила орієнтацію

Нагадаємо коротенько хронологію подій. Ще 10 вересня о 12:20 детективи НАБУ за погодженням з прокурорами САП прибутку в Офіс генерального прокурора (ОГП) з метою внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЕРДР) відомостей про можливе скоєння народним депутатом Юрченком кримінального злочину, а також підписання низки клопотань про проведення слідчих дій стосовно нього. Також були надані проєкт повідомлення про підозру, довідка про зібрані докази та матеріали кримінального провадження, що підтверджують обгрунтованість підозри. Детективи не змогли пробитися до генпрокурора Ірині Венедиктової, тоді цим зайнявся перший заступник директора НАБУ Гізо Углава. Близько 21:00 було проведено нараду за участю Венедиктової і Углави, однак вона не призвела до внесення відомостей до ЄРДР. 11 вересня НАБУ повторно направило в ОГП лист про необхідність внесення відомостей до ЄРДР, однак за станом на 15 вересня відповіді не було надано.

Крім того, 10 вересня НАБУ затримало посередника у передачі хабара — неофіційного помічника депутата Юрченка. «Зеленському стало відомо про це в той же день, але в його команді хабарників ловити не можна, тому він зараз робить все можливе, щоб “вирішити” цю справу, і, як завжди, в його офісі працює “режим тиші” про корупцію, — повідомив 13 вересня народний депутат Гео Лерос (його виключили з фракції «слуг народу» 2 вересня). — Я ще раз підкреслюю, що Зеленський всім бреше, розповідаючи, що при ньому зняли недоторканність з народних депутатів. Стало навіть гірше, тому що санкцію може дати тільки його ручний прокурор слуга народу Венедиктова, яка це робить тільки проти опонентів режиму Зеленського».

Вранці 15 вересня Венедиктова виступила з трибуни парламенту і заявила, що їй не вистачає доказів, щоб підписати підозру депутату Юрченку. «На мою думку, без встановлення факту використання службового становища для одержання неправомірної вигоди, факту отримання неправомірної вигоди повідомити кому-небудь про вчинення такого посадового злочину неможливо. А матеріали, які мені на сьогодні надані, показані, не містять таких відомостей», — повідомила вона депутатам.

Уже через дві з половиною години після цих її слів НАБУ оприлюднило 20-хвилинний відеоролик під назвою «Викриття угруповання, яке отримує хабарі за використання повноважень народних депутатів України». «Ці гроші потрібні, щоб роздати плюшки всім учасникам схеми», — ця фраза з записів НАБУ, схоже, особливо злякала Банкову. Майже дві доби там думали і нарешті придумали заявити (як ми вже цитували), що «влада — не місце для “плюшок”».

По темі:  Будем отводить ВСУ к Харькову: украинцев взбесило намерение Зеленского «закончить» войну с большей силой

Одночасно змінила орієнтацію Венедиктова. Якщо раніше вона орієнтувала всіх на недостатність доказів у справі Юрченка, то тепер оголосила, що «з порушниками закону розмова коротка». Вранці 17 вересня Венедиктова підписала підозру депутату Юрченку та клопотання про взяття його під варту. На роздуми їй знадобилося сім діб — і справді «розмова коротка», що тут можна заперечити.

Чому ситуація вийшла з-під контролю Зеленського

Цій синхронній зміні позицій Зеленським та Венедиктовою є два пояснення. Перше полягає в тому, що ситуація зі справою Юрченка вийшла з-під контролю Банкової. 15 вересня Вищий антикорупційний суд обрав помічникові депутата запобіжний захід у вигляді утримання під вартою або застави в розмірі 1 млн грн. Чим фактично визнав обґрунтованість доказів НАБУ у цій справі. Після цього заяви Венедиктової про брак доказів стали виглядати як явне приховування «слуги народу» від відплати.

Але причина не тільки в цьому. Друге пояснення полягає в тому, що спроба замовчати справу Юрченка теж стала провалюватися.

Спочатку планувалося зробити боротьбу з корупцією одним з китів, на яких би грунтувалася передвиборча кампанія «слуг народу» на місцевих виборах 25 жовтня. Однак реальних посадок корупціонерів, які можна було б пред’явити виборцям, так і не відбулося. А після того, як спалахнув корупційний скандал навколо члена парламентської фракції «слуг народу» Юрченка, стало ясно, що хвалитися боротьбою з корупцією Зе-команда не зможе. І ця тема стала для «слуг народу» табу.

Але всі зусилля зам’яти справу були змарновані після вірусного відеоролика НАБУ, який, як зараз визнає Банкова, «подивилася вся країна». І на Банковій концепція знову змінилася.

Чи допоможе це передвиборчій кампанії «слуг народу»? Не виключено, якщо бажання боротися з корупцією, яке виникло раптом у Зеленського, дійсно щире.

Як у Зеленського “боролися” з корупцією

Добрі люди вже склали Зеленському список «слуг народу» (СН) та осіб з Банкової, на кому б він міг продемонструвати це своє бажання. Процитуємо Telegram-канал «Путч», який в зв’язку зі справою Юрченка вирішив нагадати про «справи, які нічим не закінчилися, проти фігурантів з нової влади:

• 18.10.2019 ЗМІ опублікували листування “слуги народу” нардепа В’ячеслава Медяника про те, як “вирішити” питання з прокуратурою. Справу не порушено.

• 24.10.2019 НАБУ і САП відкрили провадження за фактом можливого отримання 11 депутатами СН хабарів від Антона Яценка. Підозру не вручали. Справу закрито.

• 02.12.2019 САП відкрила справу через публікацію розмов нардепа від «Слуги народу» Юрія Корявченкова з поліцією Кривого Рогу. Повідомляється, що справу відкрили за ознаками пропозиції або обіцянки неправомірної вигоди посадовій особі. Частина 1 статті 369-2 КК. Розслідування доручили НАБУ. Підозру не вручено.

• 04.12.2019 НАБУ зареєстровано кримінальне провадження стосовно нардепа від “Слуги народу” Дмитра Холодова. Підставою стало розслідування “Схеми”. Частина 2 ст. 15, ч. 2 ст. 364 КК: закінчений замах на вчинення злочину у вигляді зловживання владою або службовим становищем. Підозру не вручено.

• 12.12.2019 НАБУ почало розслідування відносно нардепа від “Слуги народу” Олександра Дубинського. Йдеться про лобіювання поправки, після якої тютюнова галузь різко скоротила виробництво, а бюджет недоотримав мільярдні надходження. Справа стосується також нардепів СН Олександра Юрченка та Дмитра Холодова. Підозру не вручено.

• 22.12.2019 З розслідування журналістів “Прямого каналу” «Офшорний президент» стало відомо, як президент Зеленський уникає сплати податків в Україні. Справу не порушено.

• 08.01.2020 НАБУ відкрило кримінальне провадження за фактом можливих зловживань нардепа СН Андрія Геруса. НАБУ виконало рішення Вищого антикорупційного суду. З вимогою відкрити справу в суд звернувся адвокат ексдепутата Олега Ляшка. Підозру не вручено.

• 23.01.2020 «Слугу народу» Павла Павлиша спіймали на листуванні про «нахабний розподіл бюджету» із заступником міністра охорони здоров’я Андрієм Семиволосом, який пише: «Тут можна добре прибарахлитися, онукам вистачить». Справу не порушено, а Семиволос і далі на посаді.

• 04.03.2020 Звільнений міністр фінансів Ігор Уманський в інтерв’ю LB відкрито звинуватив прем’єра Дениса Шмигаля і голову Податкової служби Сергія Верланова в кришуванні розкрадання ПДВ на 5 млрд грн в місяць. Справу не порушено.

• 29.03.2020 Народний депутат Гео Лерос опублікував відеозаписи, на яких брат глави Офісу президента Андрія Єрмака домовляється про працевлаштування на певні посади в органах влади за винагороду. Порушено справу, але САП змінила кваліфікацію зі «зловживання впливом» на «шахрайство» і передала справу в поліцію. Підозру не вручено.

Безсумнівно, цей список, який ми тільки що процитували і який аж ніяк не є повним, буде освіжатися в головах виборців усіма опонентами «слуг народу» усіма можливими засобами. Схоже, на Банковій зрозуміли, що сховатися від теми корупції не вдасться, і вирішили терміново пред’явити виборцям жертовного барана, який, як анонсував сам Зеленський, «обов’язково сяде в тюрму».